Zajęcia edukacyjne

Pracownicy Specjalistycznego Ośrodka Wsparcia prowadzą zajęcia edukacyjne mające na celu poszerzenie wiedzy i umiejętności osoby doznającej przemocy.

Zajęcia edukacyjno- wychowawcze
mające na celu wspieranie rodziców w radzeniu sobie w codziennych kontaktach z dziećmi i młodzieżą służąc nauce umiejętności lepszego porozumiewania się, pogłębienia refleksji nad własną postawą wychowawczą, budowaniem silnej więzi między rodzicami, a dziećmi oraz uświadomieniu rodzicom, że skuteczność wychowania w znacznym stopniu zależy od osoby wychowującej; oznacza to, że aby zmienić dziecko, często należy zacząć od zmiany siebie. Podczas tego rodzaju zajęć celem jest również pogłębienie samoświadomości i refleksji na temat skuteczności określonych metod wychowawczych, ułatwienie zakwestionowania niektórych funkcjonujących potocznie stereotypów i mitów - odnośnie wychowania. Ponadto klienci uczestnicząc w tych zajęciach uczą się pełnienia obowiązków rodzicielskich, kształtowania pozytywnych wzorców i postaw wychowawczych poprzez modyfikowanie niepożądanych lub nieodpowiednich zachowań bez stosowania różnorodnych form przemocy.

Zajęcia na temat zjawiska przemocy domowej
poruszające zagadnienia związane z szeroko rozumianą przemocą, koncentrując się głównie wokół problemu przemocy domowej. Zajęcia te mają na celu poszerzenie wiedzy uczestników na temat różnych aspektów i przejawów przemocy w rodzinie oraz rozwijanie umiejętności rozpoznawania zagrażających sytuacji.
 
Zajęcia trening budżetowy
Brak umiejętności gospodarowania własnym budżetem prowadzi często do biedy, wykluczenia z rynku pracy, a następnie z aktywności społecznych. Udział w zajęciach z treningu budżetu ma na celu edukację finansową osób o niskich dochodach. Efektem takich zajęć jest nabycie umiejętności racjonalnego dysponowania pieniędzmi. Edukacja finansowa może dopomóc w zaszczepieniu ludziom wiedzy finansowej niezbędnej do tworzenia budżetów gospodarstw domowych, inicjowania planów oszczędzania a co za tym idzie zaspokajania podstawowych potrzeb rodziny. Takie planowanie finansowe może dopomóc rodzinom w sprostaniu zobowiązaniom terminowym. 

Zajęcia kulinarne
których głównym założeniem jest rozwijanie umiejętności klientów sztuki kulinarnej; przygotowania potraw lub też nauka podstaw gotowania. Duży nacisk podczas zajęć kładziony jest na kulturę zachowania przy stole, estetykę przygotowanych potraw, higienę ich przyrządzania, ale przede wszystkim potrzeb dzieci w zakresie żywienia. Uczestnicy zajęć uzyskują wiedzę na temat przygotowywania potraw, ale również zasad żywienia, diety zarówno osób dorosłych jak i dzieci.

Pomocne linki

PCPR

POWIATOWE CENTRUM POMOCY RODZINIE W TUCHOLI
ul.Kościuszki 16, 89-500 Tuchola

Sąd Rodzinny

Sąd Rejonowy w Tucholi
ul. Świecka 28, 89-500 Tuchola

Policja

Komenda Powiatowa Policji w Tucholi,
ul. Dworcowa 17A, 89-500 Tuchola

MPiPS

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej
ul. Nowogrodzka 1/3/5 00-513 Warszawa

Niebieska Linia

Stowarzyszenie na Rzecz Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie "Niebieska Linia",
ul. Jaktorowska 4, 01- 202 Warszawa

Nasze strony wykorzystują pliki cookies.
Polityka Prywatności    ×